Print Shortlink

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Lübnan cumhuriyetine resmi ziyaretinin ikinci ve üçüncü günü

2012 Kasım 29

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Lübnan Cumhuriyetine gerçekleştirdiği resmi ziyaret çerçevesinde ikinci günü olan 27 Kasım’da Antelias’ı ziyaret etti, Giligya Katolikosluğunu Aram I’le buluştu.

 

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve eşi Rita Sarkisyan, Katolikos refakatinde Surp (Aziz) Krigor Lusavoriç Ana Mabedini ve Ana mabet bitişiğinde bulunan Ermeni Soykırımı kurbanlarının anısını ebedileştiren şapeli ziyaret ettiler. Cumhurbaşkanı ve maiyetindeki heyet üyeleri şapele çelek koydular Soykırım şehitlerinin manevi huzurunda saygı duruşunda bulundular.

Antelias Ermeni toplum kuruluşları katılımıyla düzenlenen kabul esnasında Giligya (Kilikya) Katolikosu cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ı Katolikosluk ‘‘Giligya Haçı’’ yüksek nişanıyla taltif etti. Teşekkürünü ifade eden cumhurbaşkanı Sarkisyan, yaptığı konuşmada ‘‘Ermenistan’ın Diaspora’yla, Diaspora’nın Ermenistan’la güçlü olduğu’’ sloganının bir kez daha altını çizdi ve bunun sadece slogan değil yaşam şekli de olduğunu vurguladı. Sarkisyan daha sonar şunları ekledi ‘‘Giligya Katolikosluğu, çoktan artık sadece ruhani bir merkez olmakla yetinmeyip, Ermeniliğin korunmasının şiddetli bir kaynağı olmaktadır”.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan daha sonra Ermeni Haygazyan Üniversitesinde öğretim üyeleri ve öğrencilerle bir araya geldi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı öğretim üyeleri ve öğrencilerle buluşmada şöyle konuştu: ‘‘Ermenistan’da sosyo-ekonomik sorunların varlığına rağmen, Ermenistan’ın karşısında iki çok önemli sorun bulunmakta, bunların çözümü sadece Ermenistan için değil tüm Ermeniler için hayati öneme sahip.

Ermenistan’da sosyo-ekonomik durum o kadar da iyi durumda değil ve halkımız uzun ve badireli bir yol kat ettiğ’nden iyi yaşamaya hakkı var, ancak anayurtta  son yıllarda ne kadar çok şey yapıldığından bağımsız olarak hala birçok sorun var.

Sosyo-ekonomik meseleler tabii ki önemli, ancak en önemlisi hayati önemi olan Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin kader tayini hakkı ve Türkiye tarafından Ermeni Soykırımının tanınması olmak üzere dış sorunlar. ‘‘diyen cumhurbaşkanı  sözlerinin devamında 2011 yılında global krizin varlığına rağmen Ermenistan’da ekonomik büyümenin % 4 olduğunu, 2012 yılında ise bu göstergenin % 7’ye yükseleceğini kaydetti.

Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin olarak Serj Sarkisyan, Ermenistan’ın tutumunun tüm dünya tarafından kabul edilir olduğunu belirterek ‘‘Tüm dünya Dağlık Karabağ Cumhuriyetinin Azerbaycan bünyesinde olamıyacağını biliyor. Bu yıllar esnasında ilkelerimizden bir mm bile ödün vermediğimizi söylemekten mutluyum’’ dedi.

Ermeni Soykırımının tanınmasına ilişkin olarak Serj Sarkisyan, Lübnan’a gerçekleştirdiği bir önceki ziyaret esnasında yerel Ermeni toplumunun Ermeni-Türk ilişkilerinin normalleşmesi insiyatifinden ötürü çok kötü karşılandığını hatırlatarak şunları kaydetti:

‘‘Beyrut’taki hemşirelerim ve kardeşlerim bizim Ermeni Soykırımını unuttuğumuzu sandılar ve Ermeni-Türk protokollerinin Türkiye’nin menfaatlerinden kaynaklandığı gerekçesiyle rahatsız oldular. Çokları benim bu konudaki istikrarlı duruşumu gördüler. Yıllar sonra, Ermenistan sorun yaratan ülke duruşuna sahip olmaya hakkı olmadığından,  çoklarının attığımız adımların haklılığını anladıklarını sanıyorum. Biz diyaloğa gitmeyen bir ülke olmaya hakkımız yok.

Bizim ciddi kayıplarımız oldu, ancak onurumuzu kaybetmedik ve diyaloğa gitmeye hazırız. Sorunların çözümünün en kısa yolu müzakerelerdir. Çokları Ermeni-Türk protokollerinin pro-Türk olduğunu ve eğer yıllar sonra hala böyle düşünmeye devam eden insanlar varsa, ben onlara bir soru sormak istiyorum: Türkiye niçin bu protokolleri onaylamak istemiyor?’’

Serj Sarkisyan Yakın Doğu Ermeni İncil Kiliseleri başkanı pastör Mgrdiç Karagözyan’la buluştu. Sarkisyan önemli Ermeni manevi merkezlerinden biri olan Zmmar’ı ziyaret etti ve Giligya Ermeni Katolikleri Katolikosu, Patrik Nerses Bedros XIX Hazretleriyle buluştu.

Cumhurbaşkanı Zmmar’da Emenice ilk basılı eser olan ‘‘Urpatakirk’’in basımının 500. yıldönümü vesilesiyle Madenataran’ın onarılmış katının açılışına katıldı, elyazmaları ve eski kitaplardan oluşan sergiyi gezdi.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri’yle buluştu. Buluşma daha sonra Lübnan’lı parlamenterlerin katılımıyla genişletilmiş formatta devam etti.

Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri’nin Suriye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Abdülkerim’in katılımıyla onuruna düzenlediği yemek töreninde Sarkisyan; Suriye’deki şiddete son verme ve siyasi çözüm bulma davetinde bulundu.

Taraflar devletlerarası ilişkilerin gelişimi, karşılıklı güvenin pekişmesi işinde parlamentolararası bağların rolünün önemine dikkat çektiler. Tarafların kanaatince parlamentolararası aktif işbirliği Ermenistan-Lübnan ilişkilerinin canlandırılmasına katkıda bulunur.

Buluşmada iki üke parlamenterlerinin uluslararası kuruluşlar nezdindeki işbirliğinin önemi kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve Lübnan Parlamentosu Başkanı Nebih Berri, iki ülke ilişkilerinin nitel yeni bir düzeye yükseltme anlamında, iki ülke tüm yönetim halkalarının, parlamentoların sistemli, planlı çalışması gerekliliğinin altını çizdiler.

Görüşmeciler Yakın Doğu bölgesindeki bir dizi ülkede varolan gerilimli durum ve bu durumun çözümü olanaklarına değindiler.

Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan  Lübnan Parlamentosu başkanına aralarında Dağlık Karabağ’daki son gelişmeler de olmak üzere bölge sorunlarına ilişkin bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan Lübnan parlamentosu başkanı ve parlamenterlerle buluşmasına bir konuşma yaptı.

Sarkisyan ‘‘Artsah (Dağlık Karabağ) sakinlerinin, kendi temel ve hukuki barışçıl talebi olan ulusal kader tayini hakkına rağmen, Azerbaycan tarafından şart koşulan savaşa direnmek ve bunu yenmek durumında kalması, daha, kısa bir süre önceydi. Kahraman Dağlık Karabağ halkı, yurdu terk etme veya özsavunma ikilemi karşısında, ikinci alternatifi seçti. Ve birçok mahrumiyet ve kan bedeliyle kendi ülkesinde özgürce yaşama hakkına sahip çıktı’’ dedi.

Azerbaycan’ın sorunun özünü çarpıtarak sunma, farklı kurumlarda dezenformasyon dağıtma ve farklı ülkeleri  yanlış yola sevk etmek için her tür çabayı gösterdiğini kaydeden Serj Sarkisyan ‘‘Azerbaycan bazı platformalarda sorunu dini çatışma olarak sunmaya çalışıyor, ki bunun gerçeklikle alakası yok. Ermenistan’ın birçok İslam ülkesiyle samimi, dostane ilişkileri, bizim  farklı din ve medeniyetlerle diyaloğa açık olduğumuza tanıklık etmekte. Her halukarda Azerbaycan’ın İslam dayanışması faktörünü istismar ederek, Karabağ’a yönelik çarpıtılmış tutum şekillendirmede  başarılı olması acıdır. Fırsattan istifade ederek, Dağlık Karabağ sorununda Lübnan’ın dengeli tutumu ve uluslararası kuruluşlar çerçevesinde gösterdiği destek için bir kez daha derin şükranımı ifade etmek isterim. Sizin dengeli tutumunuz, bölge istikrarı yararına bir katkıdır’’ dedi.

Artık uzun yıllardır Türkiye ve Azerbaycan’ın omuz omuza vererek Ermenistan’ı gayri-meşru abluka içinde tuttukları, bunun Ermenistan’ın gelişm ve kalkınmasını engellemesine rağmen,  duruşunu değştiremediklerine dikkat çeken Serj Sarkisyan sözlerini özetleyerek ‘‘Sanıyorum komşu ülkelerin bölgede süregiden olaylara gerçekçi bir bakışla bakarak, adımlarının verimliliğini yeniden takdir etmelerinin zamanıdır. Bu durumda belki de çilekeş halklar nezdinde uzlaşı ve barışçıl gelecek umudu doğabilir’’ dedi.

28 Kasım’da Lübnan Cumhurbaşkanlığı Konutunda  Ermenıstan cumhurbaşkanı Sarkisyan onuruna uğurlama töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve Mişel Süleyman özel görüşmesinde ziyaret sonuçları özetlendi. İki ülke liderleri yüksek düzeyli karşılıklı ziyaretlerin önemini kaydettiler, Ermenistan cumhurbaşkanının resmi ziyareti çerçevesinde gerçekleşen müzakereler sonucu sağlanan mutabakatlara ilişkin memnuniyetlerini belirttiler; bunlar cumhurbaşkanlarının kanaatince tüm alanlarda Ermenistan-Lübnan işbirliğinin önümüzdeki süreçte gelişimine ve iki ülke arasındaki dostluğun daha da pekişnmesine hissedilir derecede katkıda bulunacaklar.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve maiyetindeki heyet Beyrut’tan Yerevana geri döndü. Böylece Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın 3 günlük Lübnan’a resmi ziyareti sona erdi.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.