Print Shortlink

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın “Le Figaro” gazetesine bir röportaj verdi

2012 Kasım 14

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın “Le Figaro” gazetesine bir röportaj verdi.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan gazeteye şöyle konuştu: “Ermeni-Fransız dostluğunu nitelendirken ben “istisna” kelimesini kullanıyorum. Fransa Ermeni Soykırımı’ndan kurtarılan Ermeniler önünde kapıları ve gönülünü açtı. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin 20 yılı bir dizi önemli olaylarla kutlandı. Fransa Ermenistan’da ikinci yatırımcı olmaktadır. Ülkemizde 155 şirket Fransa sermayesinde çalıştırılıyor”.

Ermeni Soykırımı konusuna değinen Serj Sarkisyan şunları dedi: “Fransa’nın siyaseti tarafımızdan mecbur edilmedi. Fransa açıkça Ermeni Soykırımı’nı tanımıştır. Soykırımın inkarı cürümün devamıdır. Ben cumhurbaşkanı Hollande’ın bu sorunda somut pozisyonunu alkışlıyorum”.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan ayrıca Paris’te gerçekleşen Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının buluşmasına ilişkin sorulara da yanıtladı. Sarkisyan’ın belirttiğine göre, Ermenistan, Dağlık Karabağ sorununun çözümü meselesinde Azerbaycan’ın yapıcı tutum alacağı yönünde hayal kurmuyor. Serj Sarkisyan’ın ifadesiyle, Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının kısa bir süre önce Paris’te gerçekleşen buluşması, barışçıl çözüm müzakerelerine devam yönünde, tarafların varolan müzakere süreci çerçevesinde mutabakatını göstermesi gerekiyordu. Buna rağmen buluşma yeni umutlar vermediç Cumhurbaşkanı Sarkisyan Bakü’nün uluslararası aracıların önerdiği müzakereler için zemin oluşturacak ilkeleri kabul etmekten kaçındığını kaydetti. Azerbaycan yönetimi tam tersine, temel ilkeler konusunda mutabakata varmadan, bir kereden barış anlaşması konusunda mutabakata varılabileceğini sanıyor. Serj Sarkisyan “Ancak Barış Anlaşması sadece, herkes için kabul edilebilir bu somut ilkeler üzerinde kurulu olursa hayatiyet kazanabilir” dedi. Cumhurbaşkanı, Azerbaycan yönetiminin Ermeni subayı baltayla öldüren Azerbaycan’lı askeri yüceltme işlemlerine rağmen, Ermenistan’ın Dağlık Karabağ meselesinde barışçıl çözüme ulaşılması için bundan sonra da olası olan herşeyi yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.