Print Shortlink

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Lübnan ziyaretine başladı.

2012 Kasım 28

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın 3 günlük Lübnan resmi ziyaretinin ilk günü.

26 Kasım’da Resmi temaslarda bulunmak üzere Lübnan’ın başkenti Beyrut’a gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Lübnanlı yetkililerle, özellikle Suriye’deki durum olmak üzere bölgesel gelişmeler hakkında konuştu.

Sarkisyan, 3 gün sürecek resmi ziyareti kapsamında Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman, Parlamento Başkanı Nebih Berri, Başbakan Necip Mikati ve parlamenterlerle genişletilmiş formatta olmak üzere ülke yönetim çevreleriyle buluşmalar gerçekleştirecek, Lübnan Ermeni toplumu temsilcileriyle de buluşacak.

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın Lübnan’a  resmi ziyaretinin ilk günü Lübnan Cumhurbaşkanlığı konutunda resmi karşılama töreni sonrasında Lübnan’lı mevkidaşı Mişel Süleyman’la önce özel daha sonra heyetlerarası geniletilmiş formattaki buluşması izledi.

Lübnanlı mevkidaşı Süleyman’ın, ülkede ve Orta Doğu’da barış ve düzenin teşvik edilmesi yönündeki çabalarını öven Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Lübnan’ın güvenliğinin de bölgedeki durumla bağlantılı olduğunu vurguladı. Süleyman’la görüşmelerinin “verimli” geçtiğini söyleyen Sarkisyan, toplantıda, iki ülke arasındaki bağların güçlendirilmesi konusunu ele aldıklarını ifade etti. Şam’daki duruma da dikkat çeken Sarkisyan, Suriye halkı adına endişe duyduğunu belirterek, ülkesinin “vahşete ve kan dökülmesine” karşı olduğunu kaydetti.

Sarkisyan, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin Suriye’de düzeni sağlama hedefine işaret ederek, “Suriye krizi yalnızca diyalogla çözülebilir” dedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman ise, Sarkisyan ile görüşmelerinde Arap dünyasındaki gelişmeler hakkında konuştuklarını söyleyerek, Arap-İsrailli arasındaki anlaşmazlığa da çabucak bir çözüm bulunmasının önemini vurguladı.

İki lider, görüşmelerinin ardından birkaç anlaşmaya imza attı. Özellikle ‘‘Diplomatik ve Hizmet Pasaportlu kişilerden mütekabil vize talep  edilmemesine ilişkin’’, ‘‘Yükseköğretim ve akademik derece belgelerinin mütekabil tanınmasına ilişkin’’ anlaşmalar imzalandı.

Belgelerin imza töreni sonrasında Serj Sarkisyan, Cumhurbaşkanlığı Parkında iki ülke dostluğunu sembolize eden bir ağaç dikti.

İki ülke devlet başkanlarının müzakere sonuçları düzenlenen basın toplantısında özetlendi.

Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Süleyman basın mensublarına ‘‘Lübnan Karabağ sorununun barışçıl çözümü konusunda Ermenistan’ı destekliyor’’ vurgu yaptı.

Süleyman, Serj Sarkisyan’la farklı işbirliği alanları yanısıra bölgesel sorunların değerlendirildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Süleyman, iki ülke işbirliğinin karşılıklı saygı ve güven üzerine kurulmuş olduğunu belirtti. Buluşmada özellikle Suriye ve Gaza bölgesi olmak üzere Arap Dünyasındaki gelişmeler de ele alındı.

Lübnan Ermeni toplumuna ilişkin olarak cumhurbaşkanı Süleyman ″Ülkenin ekonomik, kültürel ve manevi yaşamına katılan Lübnan’lı Ermeniler’le gurur duyuyoruz″  dedi. Lübnan’lı Ermenilerin yarısının muhalif güçlere üye olmalarına ilişkin soruya yanıt olarak Süleyman şunları kaydetti: ″Lüban Ermenileri ülkenin diğer yurttaşları gibi sadece muhalefet değil aynı zamanda iktidar saflarında da yer almaktalar öyle ki herşey tek yanlı değil.″

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan da ‘‘Ermenstan Lübnan’la uluslararası işbirliğini önemsemekte ve uluslararası alanda tutumunu belirlerken özellikle Lübnan’ın olmak üzere  Arap Dünyasının ortak menfaatlerini dikkate almakta’’ diye konuşdu.

Sarkisyan şunları kaydetti: ″Cumhurbaşkanı Süleyman’a dost Lübnan’a ziyaret daveti ve Ermeistan Cumhuriyeti heyetine sıcak karşılama göstermesinden ötürü teşekkürümü ifade ederim. Geçtiğimiz yıl Ermenistan’ın bağımsızlığının 20. yıldönümünde Lübnan cumhurbaşkanını Ermenistan’da konuk etme onuruna sahip olduk. Bu yıl Ermenistan cumhurbaşkanının  Lübnan’a resmi ziyareti gerçekleşmekte, bu ziyaretlerin sıklığı, yüksek düzeyli ilişkiler yanısıra  bu ilişkileri gerçekleştirme arzusuna sahip olduğumuzu, aramızda tesis edilen yüksek düzeyli diyaloğu ortaya koymaktadır.″ dedi.

Sarkisyan’ın ifadesiyle müzakereler verimli geçti. Sarkisyan ″Ermenistan-Lübnan işbirliğine yeni alanları katma olanağını değerlendirdik, özellikle Yakındoğu ve Güney Kafkasya’dakiler olmak üzere uluslararası  gelimelere ilişkin fikir alışverişinde bulunduk. İlişkilerimizin iyi niyet, karşılıklı saygı ve güven üzerine kurulmuş olduğunu yeniden teyid ettik.

Bu yıl iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 20. yılı dolmakta. Bu zaman zarfında parlamentolararası, kültürel, eğitim, bilimsel bağların şekillendiğini, otuzu aşkın belgenin imzalandığını bunların daha doğrusu iki tane daha olmak üzere bu ziyarette artacağını  kaydettik.

İkili ekonomik işbirliğini teşvik yönünde tüm olanakları kullanma yönünde mutabakata vardık. Son dönemde Lübnan’ın ülkemiz ekonomisindeki artan varlığının daha fazla müşahade edilmekte olmasından memnunuz″ dedi.

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan daha sonra Lübnan başbakanı Necip Mikati ile bir araya gelen Sarkisyan, çift yönlü ve bölgesel konuları ele aldı.

Sarkisyan buluşma öncesinde Beyrut Şehitler Meydanını ziyaret etti, saygı duruşunda bulundu, anıta çelenk koydu.

Sarkisyan, başbakan Necip Mikati’yle buluşmasında  ikili ilişkilerde ekonomik unsurun geliştirilmesinin önemini vurgulayarak, iki ülke arasındaki ticaret hacminin yetersiz olduğunu belirtti.

Serj Sarkisyan ve Necip Mikati, Ermenistan-Lübnan Hükümetlerarası Ekonomik Komisyon çalışmalarına yeni bir ivme kazandırmanın gerekli olduğunun altını çizdiler, bu tarafların kanaatince ticaret hacmi göstergelerinin iyileştirilmesine, yatırımların teşvikine, Ermenistan ve Lübnan iş çevreleri arasında daha sıkı bağların tesisi için ciddi bir katkı olabilir. İşbirliğinin gelişimi açısından özellikle tarım, turizm, yüksek teknoloji alanlarına dikkat çekildi. Buluşmada Ortak Ticaret-Sanayi Odası kurulması fikri de değerlendirildi.

Gün sonunda resmi ziyareti çeçevesinde Lübnan Cumhuriyetinde bulunan Serj Sarkisyan ve eşi Rita Sarkisyan onuruna, Lübnan cumhurbaşkanı Mişel Süleyman adına resmi yemek verildi.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Lübnan’lı mevkidaşı, eşi, Millet Meclisi başkanı, başbakan ve resmi yemek katılımcılarına hitaben yaptığı konuşmada Ermenileri için bu kıymetli ülke Lübnan’ın  konuksever toprağıdaki sıcak kabul için şükranını ifade etti.

Serj Sarkisyan iki kadim, dost halkın tarihi geçmişi, şu anda gelecek vadedici partnörler Ermenistan ve Lübnan arasında varolan yüksek düzeyli siyasi diyalog yanısıra devletlerarası çok alanlı ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve derinleştirilmesi dilek ve hazır olunduğuna ilişkin konuştu. Sarkisyan, Lübnan ve halkına barış, esenlik ve sarsılmaz ulusla birliktelik temenni etti.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan sözlerinde şunları kaydetti:

‘‘Halklarımızın ilişkileri çok eski zamanlarda başlamakta olup, Lübnan’daki Ermeni varlığı yüzyıllarla ifade edilmekte. İşte Lübnan’da iki buçuk asır evvel Papa tarafından tanına ilk Katoik Katolikosun konutunu burada tesis etmesi sanıyorum rastlantı değildi. Ermeniler Osmanlı İmparatorluğu’ndan kurtuluş için yürüten mücadelede inkar edilemez katılım gösterdiler. I. Dünya Savaşı yıllarında Dağlık Lübnan Özerk Yönetiminin son yöneticisi yöre halkını Jön Türklerin baskılarından uzak tutmaya çalışan Ermeni asıllı Ohannes Paşa Kuyumcuyan’dı ve onun görevinden alınması ve Özyönetimin son bulması sonrasında Osmanlı İmparatorluğu Lübnan’da bir kırım dalgasına başladı.

Derin kanaatimce Ermeni ve Lübnan halkları sadece dost olmanın da ötesindeler. Ermeni halkı için tarihin en ağır anında Lübnan, vatanından mahrum edilmiş binlerce Ermeni için bir kurtuluş fenerine dönüştü. Bu ilişkileri kardeşene değil de nasıl nitelendirmeli.

Bugün de Lübnan’da, binlece kişiden oluşan Ermeni toplumu barışçıl ve yaratıcı varlığı sözlerimin en iyi tanığıdır. Ve bu salonda hazır bulunan soydaşlarımız  için, doğal olarak ben gurur duyuyorum. Sevgili soydaşlar, aralarında Lübnan da dahil olmak üzere bizi bu kadar tanınır kıldığınız, itibarımızı yüksek seviyede tuttuğunuz için teşekkür ederim. Yurt dışı Ermenilerinin  en büyük manevi, kültürel ve eğitsel merkezlerinden kimileri Lübnan’da şekillenmiş olup, bunlara Diasporada Ermeni değerlerini koruma görevi düşmüştür. Giligya (Kilikya) Katolikosluğu Yüksek Makamı, Ermeni Katolik Patrikliği, yurt dışındaki tek Ermeni üniversitesi olan Haygazyan Üniversitesi ve bu topraklarda asırlardır muhafaza edilen ve ihtimam gösterilen Ermeni manevi, kültürel  birçok diğer değer, bizi ve halklarımızın tarihlerini ebediyen birbirine bağlamaktadir.’’

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.