Print Shortlink

Ermenistan başbakan yard. ve Irak devlet başkanı ulaşım ve petro-gaz alanlarında işbirliği perspektiflerini değerlendirdiler

2012 Kasım 9

Ermenistan başbakan yard., Ermenistan-Irak Hükümtlerarası Ekonomik İşbirliği Komisyonu eşbakanı Armen Kevorkyan başkanlığındaki heyet bugün 8 Kasım’da Süleymaniye’de  Irak devlet başkanı Celal Talabani’yle buluştu.

Ermenistan başbakan yard., Irak devlet başkanına Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın mesajını ve ikili ilişkilerin derinleştirilmesine hazır olunduğunu iletti.

Celal Talabani, Irak’ın dost Ermenistan’la  ilişkilerin geliştirilmesi ve canlandırılmasıyla ilgilendiğini kaydetti. Tarafların, Hükümetlerarası Komisyonun oluşturulması ve ilk oturumunu gerçekleştirmesi yönündeki çabalarını memnuniyetle karşıladı.

Başbakan yard. Kevorkyan oturum sonuçlarına ilişkin bilgi verdi. İki ülke arasında hukuk-akit alanının şekillenmesi zorunluluğuna değinildi. Kevorkyan, bir dizi işbirliği alanında sağlanan mutabakatlar konusunda bilgilendirdi.  Özellikle ulaştırma, petro-gaz, enerji ve bir dizi alanda işbirliği perspektiflerini konuştular.

Her iki tarafça ticari-ekonomik bağların aktivasyonu önemsendi, ticaret hacminin gerçekte varolan potansiyelle uyuşmadığı, yeni oluşturulan Hükümetlerarası Komisyonun öncelikli konusunun bu potansiyelin ortaya çıkarılması ve realizasyonu olduğu kaydedildi.

Irak cumhurbaşkanı Talabani, ortak çabalarla sağlanan mutabakatların realizasyonunun önemini belirtti. Ermenistan cumhurbaşkanına iyi dileklerini nakletti.

Görüşmeciler, bölgesel sorunları da değerlendirdiler. Kevorkyan, bölge ülkelerine ilişkin Ermenistan’ın ilişkileri konusunda bilgi verdi. Irak yönetiminin ülkenin stabilizasyonuna yönelik çabalarını memnuniyetle kaşıladı ve dost Irak halkına barış temenni etti.

Irak cumhurbaşkanı Ermeni toplumuna ilişkin özel bir muhabetle konuştu, Irak’ın gelişimi işindeki rolünün altını çizdi.

 

Kaynak

NEWS.am

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.