Print Shortlink

Diyarbakır’daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde 98 yıl aradan sonra çan çaldı

2012 Kasım 5

Batı Ermenistan’da bulunan, Ortadoğu’daki en büyük kilisesi olan ve geçmişte metropolitlik olarak kullanılan Diyarbakır’daki Surp Giragos Ermeni Kilisesi, 2.5 yıl süren onarım ve restorasyon çalışmasının ardından 32 yıl sonra dün törenle ibadete açıldı. Surp Giragos Küçük Ermeni Kilisesi Vakfı tarafından 2010 yılında başlatılan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin de 1 milyon TL katkı verdiği restorasyon çalışmasında büyük kilise binası tamamlanıp daha önce açılışı yapılırken, 98 yıl aradan sonra ilk kez bugün klisede açılış töreni ve ayin için çan çaldı.

Ortadoğu’daki en büyük Ermeni kilisesi olarak tanımlanan ve Batı Ermenistan’da bulunan Surp Gragos Ermeni Kilisesi, yeniden kurulan kulesine dün çan yerleştirilmesinin ardından Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın yönettiği ilk ayinle ibadete açıldı.

1915 yılında Diyarbakır’daki cami minarelerinden yüksek olduğu gerekçesiyle top ateşi ile yıkılan çan kulesinde bulunan çanın aynısı, Moskova’da özel olarak yaptırılıp Diyarbakır’a getirildi. 100 kilo ağırlığında olan ‘soğan başlı’ bronz çan, dün 98 yıl aradan sonra yeniden çalmaya başladı.

Türkiye’nin yanı sıra ABD, Ermenistan ve Kanada’da yaşayan Ermeni’lerin katıldığı ilk ayini tütsüler yakılarak ilahi ve dualar okundu, mum yakılarak dua edildi. Ayinde ayrıca İstanbul’dan gelen 40 kişilik Ermeni Kilisesi Korosu da ilahiler seslendirdi, İncil’den pasajlar okudu.

Ateşyan, yaptığı konuşmada, yaklaşık 100 yıl aradan sonra kiliselerinde çan sesi duymaktan mutlu olduklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Barış ve kardeşlik için dua eden Ateşyan, şunları söyledi:

“Tanrının huzurunda bulunduğumuz bu anda tüm dün dünyada çatışmaların son bulması için dua ediyoruz. Yüreklerde barış ve sevgi tohumlarının yeşermesinin ve yeşeren güzelliklerin, dünyamızın şerri yenmesini diliyoruz. Özellikle ülkemizdeki tüm insanların bir an önce huzura kavuşmasını, her dine, dile, ırka inanca mensup insanların kardeşçe birlikte yaşamalarını diliyoruz. Ölüm oruçlarının bir an önce sona ermesi için herkesin kendi üstüne düşen görevi yerine getirmesini insanlık ve tanrı adına diliyoruz. Birlikte kalkınmak, birlikte hayır işlemek ve birlikte mutlu olmak için hepimize gayret bahşetmesi için tanrıya yakarıyoruz.”

Bilirtelim ki Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen ilk ayini, Diyarbakır’da bulunan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuyan başortülü 3 genç kız da izledi. Meraklı bakışlar altında kiliseye gelen başörtülü kızlar, izledikleri ayini cep telefonu kamerasıyla kayıt etti. Bu arada ayin için kilise içinde ve çevresinde sivil polisler geniş güvenlik önlemi aldı.

Ayini yöneten Patrik vekili Aram Ateşyan’ı gölge gibi takip eden sivil polisler, kilise içinde de etrafa belli etmeden yoğun güvenlik önlemi aldı.

Diğer yandan, Diyarbakır Surp Gragos Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Gafur Turkay, gazetecilere yaptığı açıklamada, kilisede Ermeni cemaatince son 3 yıldır onarım ve restorasyon yapıldığını ifade etti.

Diyarbakır’a muhteşem bir eser kazandırıldığını belirten Turkay,”Diyarbakır esnafına, turizmine ve ekonomisine bir katkıdır. Bugün bizim için çok anlamlı bir gün. Çünkü 97 yıl sonra Diyarbakır’da çan sesi duyuldu” dedi.

Ayinin ardından katılımcılar kilisenin bahçesinde eski günleri yad etti. Hediyelik eşya stantları ile “Kültürel Çeşitlilik” konulu fotoğraf sergisi de kilise bahçesinde izlenime sunuldu.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.