Print Shortlink

Beşşar el-Esad: Erdoğan Halife Olduğuna İnanıyor

2012 Kasım 12

 

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad, Rusya Bugün Kanalına verdiği ve kanalın 9 Kasım sabahı yayınladığı mülakatında; Suriye’ye yönelik herhangi bir saldırının tüm dünyanın tahammül edemeyeceği sonuçlara yol açabileceğini ve Pasifik Okyanusundan Atlas Okyanusuna kadar tüm dünyada domino etkisi yaratacağını söyledi.

Suriye Cumhurbaşkanı Suriye’nin Türkiye’yi vurmakta hiçbir çıkarı bulunmadığını, Suriye’nin mermilerin Türk topraklarına hükümet güçleri tarafından yanlışlıkla atıldığı varsayımını kabul edip etmediği konusunda is el-Esad, bu ihtimalin her savaşta olabileceğini, fakat bunun kesin olduğunun söylenemeyeceğini kaydetti.

Daha önce dost ülke olan Türkiye’nin muhalefetin tutunma noktası ve merkezine dönüşmesi konusunda el-Esad, dakik olmak açısından Türkiye ya da Türk halkı denemeyeceğine, Erdoğan hükümeti demek gerektiğine dikkat çekerek Türk halkının Suriye halkıyla iyi ilişkiler kurmaya ihtiyacı olduğuna işaret etti.

El-Esad sözlerine şöyle devam etti: “Erdoğan Müslüman kardeşlerin bölgede ve özellikle Suriye’de yönetimi ele geçirmesi durumunda siyasi geleceğini güvence altına alacağını sanıyor. Diğer bir neden ise, kendini yeni Osmanlı padişahı sanması ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde olduğu gibi bölgeye yeni bir şemsiye altında hâkim olabileceğini zannetmesidir. Erdoğan halife olduğuna inanıyor. Komşularla sıfır sorun politikasının sıfır dosta dönüşmesi bu iki nedenden kaynaklanıyor.”

 

Faktör 301


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.