Print Shortlink

Emenistan Cumhuriyeti Uluslararası Frankofoni Örgütü (UFÖ) tam üyesi oldu

2012 Ekim 18

13-14 Ekim’de Kinsaşa’da Uluslararası Frankofoni Örgütü (UFÖ) zirvesi gerçekleştirildi. Zirveye örgütün 77 üyesi, ortak ve gözlemci üye delegasyonları devlet ve hükümet başkanları, dışişleri bakanları katılmaktaydı. Ermenistan’ı zirvede Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan temsil etti.

Dünyada Fransızca konuşan ülkelerin oluşturduğu Uluslararası Frankofoni Organizasyonu’nun Genel Sekreteri Abdou Diouf, 2050 yılında dünyada Fransızca konuşanların yüzde 85’inin Afrika’da yaşıyor olacağını söyledi.

Senegal eski cumhurbaşkanı olan Diouf, bu açıklamayı, Kinşasa’da başlayan 14’üncü Fransızca Konuşan Ülkeler Zirvesi’nin açılışında yaptı. Dünyada halen 220 milyon kişi Fransızca konuşuyor. Bu da Fransızcayı dünyanın en çok konuşulan 9’uncu dili yapıyor. Ancak Diouf, Afrika kıtasındaki hızlı nüfus artışı nedeniyle 2050 yılında Fransızca konuşanların sayısının 715 milyona ulaşacağı öngörüsünde bulundu. Eski bir Belçika sömürgesi olan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’da yapılan zirvenin onur konuğu ise Fransa Devlet Başkanı François Hollande.

Hollande: Fransafrika çağı sona erdi

Hollande, Barack Obama’nın Arap ülkelerine yönelik açılımına benzer şekilde ülkesini Afrika’ya yeniden açacak yeni söylemini de ziyarette hayata geçiriyor. Fransa’nın 17’nci yüzyılda Afrika’nın özellikle batısında oluşturduğu sömürge yönetimleri, 1960’lı yıllara kadar sürdü. 1920’li ve 1930’lu yıllarda en geniş sınırlarına ulaşan Fransız İmparatorluğu nedeniyle Fransızca da aynı dönemde dünyanın uluslararası dili konumuna yükselmişti.

Paris merkezli World Politics Review dergisinin yayın yönetmeni Judah Grunstein, “Fransa’nın Afrika’da yüzleştiği en önemli sorun, sahiplenici ve kibirli gözükmeden demokrasi ve insan hakları telkininde bulunamayacak olması. Sömürgeci geçmişinden ötürü de bu tavrı ikiyüzlü algılanıyor.” yorumunda bulunuyor. Hollande, Kongo’ya gelmeden önce yine eski bir Fransa sömürgesi olan Senegal’e uğradı. Beş yıl önce bu ülkeye gelen ve Afrika’ya yönelik “henüz tarihe katılmadıkları” şeklindeki aşağılayıcı konuşmasıyla büyük tepkiye neden olan selefi Nicolas Sarkozy’den farklı olarak Hollande’ın, Senegal’in sadece büyük bir ülke olmakla kalmadığını aynı zamanda Fransa tarihine de büyük bir katkısı olduğunu söylemesi dikkat çekti. Hollande, Afrika ile açmak istediği yeni sayfayı ise şu şekilde dile getirdi: “Fransa ve Afrika arasındaki ilişkiyi yenileme isteğimi ilan ediyorum. Fransafrika çağı sona erdi. Afrika ile Fransa arasında artık bir alt–üst ilişkisi değil, saygıya dayalı bir ortaklık ilişkisi vardır.”

Bilirtelim ki, zirve öncesi 11 Ekim’de  gerçekleşen UFÖ  Dışişleri Bakanları Konsey oturumunda Ermenistan’ın zirveye tam üyelik önerisinin sunulması yönünde oybirliğiyle karar alındı. UFÖ, 13 Ekim’de Ermenistan Cumhuriyetinin örgüte tam üyeliğine ilişkin kararı kabul etti.

Ermenistan’ın tam üye kabul edilmesi sorasında Dışişleri Bakanı Edaward Nalbandyan zirvede bir konuşma yaptı. Nalbandyan konuşmasında şunları ifade etti:

‘‘Benim için Ermenistan’ın UFÖ tam üyesi olduğu 14. Franfokoni Zirvesinde bulunmak büyük bir onur.

Gösterilen güven ifadesi için, ülkemizin büyük Frankofon Ailesine diyalog ve işbirliğine yönelik bu geniş platformla birleşmesi vesilesiyle  teşekkürümü ifade etmek isterim.

Ermeni medeniyet, kültür ve dilinin, kültür ve dillerle zengin Frankofon ortak mirasında yerini bulmasından gururluyuz.

Ermenistan’ı Fransa ve Frankofon ülkelerle  müstesna ilişkilerin bağladığı açıktır. Ülkelerimizin, halklarımızın kaderi zamanın badiresinden geçmiş  ve barış özgürlük, demokrasi ve insan haklarının savunulması ortak değerlerine yönelik yükümlülüklerle donanmış olarak birbirine bağlanmaktadır.

Örgütün tam üyesi sıfatıyla Ermenistan üye ülkelerle işbirliğini daha da pekinleştirip derinleştirebilecek, Frankofoni çalışmalarına aktif şekilde katılacak, barış ve ortak değerlere sadaket ruhuyla faaliyet gösterebilecektir.

Ermenistan, Frankofoni üyesi ülkelerle beraber, uluslararası platformda örgütün rolünü daha da pekiştirme yönünde aktif çaba gösterecektir.’’

12 Ekim’de Ermenistan ve Uluslararası Frankofoni Örgütü arasında iki anlaşma imzalandı.

Ermenistan Cumhuriyeti Bakan Edward Nalbandyan ve UFÖ Gn. Sekreteri Abdou Diouf, Ermenistan ve Uluslararası Frankofoni Örgütü arasında Fransızca Diline İlişkin İşbirliği Anlaşması imzaladılar. Dışişleri Bakanı Nalbandyan ve UFÖ İcra Direktörü Clément Duhaime Ermenistan Devlet Memurları ve Diplomatlarına Fransızza Dili öğretimine ilişkin anlaşmayı imazaldılar.

İmzalanan belgeler, UFÖ ve kurumları desteğinde Ermenistan eğitim kurumlarında, kütüphanelerinde Frankofoni bölümleri açılması, Frankofon diğer ülkelerle kültürel değişim programları gerçekleştirilmesi, Ermeni basın organları tarafından Fransızca yayınların teşvik edilmesi, Fransızca olarak Ermenistan’a ilişkin enformatif ve turizm içerikli konuların hazırlanmasının desteklenmesini içermekte.

Dışişleri Bakanı Nalbandyan imza töreni sonrası yaptığı konuşmada, yarın gerçekleştirilecek UFÖ üyesi ülke devlet başkanları oturum gündeminde Ermenistan’ın üyelik statüsü değişikliği olduğunu kaydetti, imzalanan belgelerin Ermenistan ve UFÖ arasındaki işbirliğini pekiştireceğini ifade etti.

UFÖ Gn. Sekreteri Abdou Diouf konuşmasında, Ermenistan’ın 2008 yılında ‘ortak üye’ statüsüyle UFÖ’ye katılmakla beraber, bugün en aktif ülkeleden biri olduğunu ve Frankofon ülkeler safında ön sıralarda bulunduğunu kaydetti.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.