Print Shortlink

ERMENİSTAN CUMURİYETİ BİZİM YEGANE VARLIĞIMIZ

2012 Eylül 21

21 Eylül 1991’de bağımsızlığını ilan eden Ermenistan Cumhuriyeti daha önce 70 yıl boyunca Eski Sovyetler Birliğinin bir cumhuriyeti; Ermenistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak varolmuştur.

23 Ağustos 1990’da Ermenistan Bağımsızlık Bildirisinin kabul edildi.

Tam 21 yıl önce ErmSSC Yüksek Sovyeti Bağımsızlık Bildirisini kabul etti, bunla bağımsızlık süreci başlamış oldu. Bağımsızlık Bildirisiyle ErmSSC, Ermenistan Cumhuriyeti olarak tekrar isimlendirildi. Bir sonraki gün 24 Ağustos’ta ‘‘Bayrağa ilişkin’’ yasa kabul edildi ve “üç renkli” bayrak devlet resmi bayrağı olarak kabul edildi.

23 Ağustos 1990’da gerçekleşen Yüksek Sovyet oturumunda Bağımsızlık Bildirisini, I. Cumhuriyetin kurucusuyla aynı adı taşıyan milletvekili Aram Manugyan okudu.

Bir yıl sonra 21 Eylül 1991’de gerçekleşen Bağımsızlık Referandumu sonucunda, halkın oyların %94.99’nu Ermenistan’ın bağımsızlığı lehine kullanmaları sonucu, bağımsızlık süreci tamamlanmış oldu.

Kahraman milletimizin vatan sevgisinin, yıkılmaz azim ve iradesinin bir eseri olan bu bağımsız, modern Ermenistan Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden bu yoldaki dönüm noktalarından biri olmuş, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma idealindeki Ermeni devrimi, hızını özgürlük ruhundan almıştır.

Ermenistan Cumhuriyeti dün olduğu gibi bugün de gücünü bağrından çıktığı asil milletinden alan Ermeni Ordumuz, modern, güçlü yapısı, üstün bir vazife bilinci ve disiplin anlayışla milletin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini korumaya, Milli düşünce sisteminin ışığı altında kendisine verilen bütün görevleri başarıyla yerine getirmeye daima hazırdır.

Dünyadaki gelişmelere baktığımızda; diktatör yöneticilerden kurtulmaya çalışanları, yaşanan işgal, soykırım ve zulümleri gördüğümüzde; ecdadımızın kanları, canları pahasına koruduğu vatanımızın, kurduğu devletimizin, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün değerini bir kez daha anlıyor ve böyle yüce bir ecdadın evlatları olmaktan gurur duyuyoruz.

Biz Ermeni ulus olarak her zaman barıştan yana haktan ve adaletten yana olmuş ama iş başa düşünce savaşın hakkını ve zaferini yaşamış bir milletin mensublarıyız.

Daha dün dizlerinin dibinde oturduğumuz büyüklerimizden, hep Türklerın, Azerilerin (önceleri Tatar) bize yaptığı işkenceleri, soykırımlari, zulümleri, katliamlari, ihanetleri birer gerçek öykü olarak dinledik. Bu günde gördüklerimiz ve yapılanlar dünden farksız değil ama birazcık taktik ve yöntemler değişiktir. Ağıerlıklı olarak medyadan her gün gördüğümüz yalan dolan bilgiler, ve özellikle yanlış bilgi yaymak, gerçek bilgileri tahrif etmek, çarpıtmak, saptırmak ve böylece yanlış bilgileri doğru diye yutturmak amaçlı medya hücum taktikı senelerce sürmekdedir.

Nitekim bilinmelidir ki, Ermenistan Cumhuriyeti; bizim yegâne varlığımız, en kıymetli hazinemizdir ve bu hazineyi daha da güzelleştirmek hepimizin görevi; onı ne pahasına olursa olsun korumak ise, bu toprakda yaşama ayrıcalığına erişmiş herkesin boynunun borcudur. Çünkü o haklı olan Ermeni Davanın bir meyvesidir.

Bu onura layık olmak için, Ermeni ulusu olarak birlik ve beraberliğimizi daima korumalı, aziz şehitlerimizin emaneti olan vatanımıza sonuna dek sahip çıkmalı, ülkemizi çok daha güzel yarınlara taşıma gayreti içinde olmalıyız. Çünkü önümüzde dah çok uzun yol var, parçalanmış, ayrılmış ve işgal altına kalmış topraklarımz bizi öz evladlarını bekliyor.

Sahip olduğumuz devletlerimizin değerini anlamalı ve olaylar karşısındaki konumumuzu buna göre belirlemeliyiz.

Şanlı tarihimiz, geleceğimizin şekillenmesinde, çocuklarımıza bırakacağımız mirasımızın belirlenmesinde bizlere ışık olmuş, yol göstermiştir.

Bu vesile ile FAKTÖR301 adına tüm Ermeni ulusun Ermenistan Cumhuriyrti’nin 21. yıl bağımsızlık bayramı kutluyoruz, şehit ve gazilerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz.

Ermeni Davamıza devam diyoruz.

 

Faktör 301

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.