Print Shortlink

Sivas (Sepasdia) Ermenileri ve Dostları Derneği üyeleri, Sivas’ta yaşayan Ermeniler ile birlikte Sivas’ta bulunan Ermeni mezarlığını ziyaret ederek dua etti ve mezarlara mum yaktı

2012 Temmuz 16

Geçtiğmiz Haftasonu İstanbul’dan Sepasdia’ya (Türkler ismi değiştirerek ‘Sivas’ demektedirler) gelen Sepasdia Ermenileri ve Dostları Derneği Üyesi 217 kişi gezi kapsamında ilk olarak kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Sıcak Çermik Kaplıcası’nda kahvaltı yaptı. Kafile, daha sonra Sepasdia’da yaşayan Ermeniler’in de katılımı ile kent merkezinde Tavra Deresi Mevkii’nde bulunan Ermeni mezarlığını ziyaret etti. Beyoğlu Ermeni Uç Horan Kilisesi Başpapazı Müron Ayvazyan ve beraberindeki Sepasdia Ermeniler, burada birlikte dua etti.

Dernek üyelerinden Levon Levonyan’ın da kutsal kitap okuması ardından ziyaretçiler yakınlarının mezarları başına mum yakıp koydu. Mezar ziyaretini yapmaları için kendilerine imkan tanıyanlara teşekkür eden Başpapaz Müron Ayvazyan, ‘‘Yarın bizim 5 büyük günlerimizden bir tanesi. O nedenle bugün burada kutsal kitap okuduk, ben vaaz verdim’’ dedi.

Kafile daha sonra BBP’li Belediye Başkanı Doğan Ürgüp’ün ev sahipliğinde paşabahçe piknik ve mesire alanında bulunan Sivas Belediyesi’ne ait sosyal tesislerde yemek yedi. Yemeğe katılan Sivas Müftüsü Yusuf Şahin’in ettiği duaya Ermeniler de el açıp eşlik etti.

Yemek sonrası Sepasdia Ermenileri ve Dostları Derneği, Belediye Başkanı Ürgüp’e plaket verdi. Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, Sivas’ta Ermeni nüfusunun azaldığını belirterek, ‘‘Her zaman sizi Sivas’a bekliyoruz, her zaman sizi misafir ederiz. Buralar sizin topraklarınız. Halen sizin topraklarınız. Biz buralara sizin namınıza sahip çıkıyoruz. Her zaman sizi kendi memleketinize, öz vatanınıza bekliyoruz’’ diye konuştu.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.