Print Shortlink

Binlerce kişi Doktor Binbaşı Vahe Avedyan’ı uğurladı

2012 Temmuz 12

Ermenistan Cumhuriyeti Ordu üyesi doktor Binbaşı Vahe Avedyan, öldümünden 2 gün sonra Ermenistan’nın her köşesinden gelen binlerce insan tarafından Yerevan’ın Zeytun Mezarlığı’nda toprağa verildi.

17 Haziran’da Ermenistan’da iktidar Ermenistan Cumhuriyet Partisi (ECP) milletvekili ve Ermenistan Futbol Federasyonu Başkanı Rupen Hayrabedyan’a ait ‘Harsnakar’ restoranın korumaları tarafından askeri doktorlar olan subayların-Binbaşı Vahe Avedyan, Yüzbaşı Ardag Bayatyan ve Üsteğmen Karig Soğomonyan’ın feci şekilde dövülmesi ve 29 Haziran’da Binbaşı Vahe Avedyan’ın yoğun bakımda hayatını kaybetmesi Ermeni vatandaşı derinden sarstı.

Bu olaydan sonra Ermeni Devrimci Federasyonu (EDF-Taşnagtsutyün) partinin de bulunduğu muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları iktidar hükümete daha fazla yüklenmeye başladı. Kamuoyunda siyasetçi oligarklara karşı kampanya başlatıldı. Hatırlatalım ki subayların dövülmesi ve öldürülmesi oligark korumaları ve yakınları tarafından gerçekleştirilen ilk olay değildir.

1 Temmuz’de binlerce kişi 35 yaşındaki Binbaşı Vahe Avedyan’nın cenaze törenine katıldı. Cenaze töreninde yer alan binlerce insan arasında aydınlar, yazarlar, Sanatçılar, siyasetciler, oyuncular, askerler; Sos Sarkisyan, Zori palayan, Miras Partisi, Ermeni Ulusal Kongresi milletvekilleri, EDF parti üyeleri vb. da yer aldılar.

Kortej daha sonra yürüyüşe geçti. Yürüyüşe katılan binlerce kişi Binbaşı Vahe Avedyan’nın cinayetini sessizce protesto etti.

Avedyan’nın cenazesi, Yerevan’ın Zeytun Mezarlığı’na getirildi. Binbaşı Vahe Avedyan için burada da dini tören düzenlendi. Düzenlenen Ayin törenin ardından toprağa verildi.

Muhalefet partileri ve sivil toplum kuruluşları milletvekili Rupen Hayrabedyan’ın istifasını talep ederek milletvekilliğinin düşürülmesi için imza toplama kampanyasını başlatıldı. İstifa talep çağrısı sonuç verdi; Rupen Hayrabedyan 3 Temmuz’de Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’la bir bulşma sonrası Ermenistan Cumhuriyeti milletvekiliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Bu konuyla ilgili durum ciddiyetini korusa da, iktidar partisi ve askeri savcılıktan yapılan açıklamalar kamuoyunu bir türlü tatmin etmemektedir. Suçluların cezalandırılacağından daha çok halkı sakinleştirmeye çalışan bu açıklamalar elbette kamuoyu tarafından inandırıcı bulunmamaktadır.

Daha önceleri de oligark cinayetlerinde suçluların ortalıkta olmasına rağmen yakalanmamaları ve cezalandırılmamaları kamuoyunda rahatsızlıkla karşılanmış, yaşanan son olay ise kamuoyunun galeyana gelmesine neden olmuştur. Muhalefet, hükümete karşı olan sivil toplum kuruluşları bu olayı gündemden düşürmeyerek iktidardan hesap sormaktadır.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.