Print Shortlink

Gatoğigos I Aram Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Hamid Hasan’ı Ziyaret Ederek Terör Eylemlerini Kınadı

2012 Mayıs 18

Giligya (Kilikya) Gatoğigosluğu (Katolikosluğu) Yüksek Makamı I Aram Gatoğigos (Katolikos) İran’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti çerçevesinde Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Hamid Hasan’ı ziyaret etti. 16 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşen buluşmada Suriye’yi vatan ve halk olarak hedef alan planların tehlike ve boyutlarını ve Ermeni-Suriye halkların ilişkilerin gelişimine ilişkin konular değerlendirildi.

Gatoğigos I Aram; Suriye’yi hedef alan vahşi terör eylemlerini kınadığını belirterek, Suriye’nin içişlerine yönelik her türlü müdahaleyi reddettiğini vurguladı.

Suriye’nin Tahran Büyükelçisi Hamid Hasan ve ona eşlik eden heyeti kabul eden Katolikos; bölge ülkelerini hedef alan planlara karşı çabaları birleştirmenin yanında sevgi ve barışı yaymanın önemine dikkat çekti.

Katolikos; Suriye’nin tüm dinlerin ve medeniyetlerin beşiği olduğunu, toplumunun tüm bileşenleri arasında kardeşlik, hoşgörü, sevgi ve barışta model teşkil ettiğini söyledi.

Tarih boyunca Suriye ile derin ve ayrıcalıklı ilişkileri bulunduğunu söyleyen Katolikos; Lübnan’dan İran’a Suriye üzerinden gittiklerini, Suriye’de önemli düzeyde Ermenilerin bulunduğunu ve tüm Ermenilerin Suriye’ye özel bir sevgi ve takdir duyguları içinde olduğunu söyledi.

Katolikos; Suriye’nin onur verici tutum ve ilkeleri nedeniyle bu süreç içinde bir kısım sorunlara tanık olduğunu ifade ederken, güvenlik, istikrar ve refahın yeniden sağlanması için yüce Allaha dua ettiklerini dile getirdi.

 

Faktör 301

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.