Print Shortlink

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 27 Mart’ta Seul’de Nükleer Güvenlik Zirvesinde bir konuşma yaptı

2012 Mart 29

Nükleer Güvenlik konulu 2012 yılki zirveye katılan devletbaşkanları ve uluslararası örgütler başkanları, Seul’da düzenlenen çalışma yemeğinde 2010 yılında Washington’da yapılan zirvenin ardından sağlanan ilerlemeyi ele aldı.

Yemek esnasında Nükleer Güvenlik konulu zirvenin önemi vurgulandı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve beraberindeki heyet de zirveye katıldı.

26 Mart’ta heyetlerin resmi kabul edilme töreni tertiplendi. 27 Mart’ta ise zirvenin çalışma oturumları yapıldı.

Zirveye 53 ülke ve 4 uluslararası teşkilat başkanları katılıyorlar. ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev ve BM Genel Sekreteri Pan Ki Mun onlar arasında.

Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Nükleer Zirvesinde bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Sarkisyan sözlerinde “Nükleer güvenlik Ermenistan için öncelikli en önemli sorunlardan biridir ve öyle kalmaya da devam etmektedir. Arzu edilir sonuçlar kaydetmek için önerilen programlara ısrarlı ve hazır bir şekilde destek olduk, daha işlevsel denetim mekanizmaları yaratma yolunda somut adımlara teşebbüs ettik” dedi. Cumhurbaşkanının ifadesiyle aralarında nükleer ve radyoaktif maddelerin ihracatı, transit geçişi yanısıra ikili önemi olan enformasyon ve düşünsel faaliyetlerin sonuçlarının aktarımına yönelik denetim olmak üzere ikili önemi olan mallara ilişkin yeni bir yasa kabul edild. Cumhurbaşkanı Ermenistan’ın BM Güvenlik Konseyinin 1540 Nolu tasarısının hayata geçirilmesine katkıda bulunduğunu ifade etti. “Ermenistan nükleer enerji üreten ülke olarak Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla (UAEA) çok yönlü karşılıklı işbirliği geliştirmekte. Ermenistan Nükleer Santralinin güvenli işletimi ve güvenlik düzeyinin yükseltilmesi, fiziksel savunusu yanısıra yüksek aktivasyonda çalışan yakıtının korunması ve denetimi hükümetimizin öncelikli sorunlarından biridir. Biz bu işte igili nesil nükleer santraller için önerilen UAEA uluslarası norma taleplerini sıkı bir şekilde muhafaza etmekteyiz. Ermeni Nükleer Santralinin bu normlara tam anlamıyla eşdeğerliliği UAEA tarafından geçen yıl gerçekleştirilen OSART misyonu tarafında da teyid edildi” dedi cumhurbaşkanı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Ermeni Nükleer Santrali’ne yönelik Azerbaycan cumhurbaşkanının yaydığı dezenformasyona değindi. “Azerbaycan cumhurbaşkanının burada seslendirdiği dezenformasyon şaşırtıcı değildir, zira Ermenistan yönelik iftiraların yaılması Azerbaycan için gidişat tarzı olmuştur. Üstelik, en yüksek kürsünden Ermenistan ve Dağlık Karabağ’ı dışı uluslararası toplum tarafından, demek bizim ve sizin tarafınızdan kabul edilen belgelere ilişkin sahte bilgiler sunuluyor.” Cumhurbaşkanının ifadesiyle Çernobil ve Fukuşima trajedilerinden sonra çoklarının nükleer enerjinin geleceğine temkinli yaklaşmakta. Ermenistan’da olduğu gibi bazı özel durumlarda, cumhurbaşkanı Sarkisyan’a göre halkımızın istikrarlı gelişim ve hayat standardının iyileştirilmesi için az alternatif bulunmakta. Serj Sarkisyan’ın yaklaşımınca aralarında nükleer enerji güvenliğinin temini de dahil olmak üzere enerji sorunları diğer sorunlarla bir bütün halinde gözlemlenmeli. Cumhurbaşkanı enerji kaynaklarının kötü niyetli siyasi sermayeye dönüştürülmesine karşı mücadelenin de az önemi olmayan bir konu olduğunu belirtti. Bunun sonuçları Sarkisyan’ın kanaatince özellikle doğal enerji kaynaklarından yoksun ve enerji bağımsızlığı yönünde yol arayışında olan ülkeler için ağır. Serj Sarkisyan “Ermenistan’ın doğrudan 4 komşusundan ikisi, uluslararası hukluk normlarını ihlal ederek, birçok diğer sorun yanısıra, enerji bağımsızlığı yolları konusunda alternatif bırakmayarak yirmi yıldır ülkeyi abluka altında tutmaya devam etmekteler” dedi.

 

Faktör 301

 

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.