Print Shortlink

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan 27-28 Mart’ta Singapur’a Resmi Ziyarette Bulundu

2012 Mart 30

Singapur ziyareti esnasında Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Singapur cumhurbaşkanı Tony Tan Keng Yam, başbakan Li Syan Lun, Singapur yönetim çevreleriyle ve ülkenin önde gelen işadamlarıyla buluştu.

Singapur’a resmi ziyarette bulunan Ermenistan cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Singapur yönetim çevreleriyle buluşmalar gerçekleştirdi. Serj Sarkisyan Singapur devlet başkanı Tony Tan Keng Yam tarafından kabul edildi. Ermeni mevkidaşını memnuniyetle karşılayan Tony Tan Keng Yam, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin 20 yıl once tesis edilmesine rağmen iki ülke ilişkilerinin 150 yılı aşkın tarihi olduğunu kaydetti.

Ermeni toplumu Singapur yaşamında önemli bir rol oynamıştır. Ülkede ilk gazete ve Hristiyan kilisesi Ermeniler tarafından kurulmuştur. Singapur cumhurbaşkanı, ülkesinin Ermenistan’a özellikle devlet memurluğu sistemindeki deneyimi kesitinde desteğe hazır olduğu önerisinde bulundu. Kabul için teşekkür eden Serj Sarkisyan, öneriyi olumlu karşıladı ve Singapur’un devlet memurluk hizmetlerinde olduğu gibi ekonomi ve özellikle yüksek teknolojiler alanındaki deneyiminden faydalanmaya hazır olduklarını ifade etti. Akşamleyin Serj Sarkisyan onuruna Singapur devlet başkanı tarafından devlet yemeği verildi.

Ermenistan cumhurbaşkanı Sarkisyan Singapur başbakanı Li Syan Lun’la buluşmada ise; Singapur başbakanı Li Syan Lun Singapur tarihi esnasında Ermeni toplumunun oynadığı kaydedici rol ve özellikle Ermeni işadamları katmanının ünü ve Singapur’da 19. yüzyılın sonunda ticari ilişkilerin geliştirilmesindeki misyonunu hatırlayarak, Ermeni-Singapur sıkı ekonomik bağlarını yeniden kurma arzusunu ifade etti. İki ülke potansiyeline ilişkin Singapur başbakanı ilginç bir gözlemde bulundu. Singapur’un “İstana” konutunda gerçekleşen resmi müzakerelerin sonunda bir dizi belgeler imzalandı. Esasta, Ermenistan Hükümeti ve Singapur Hükümeti arasında kültür alanında işbirliği hakkında karşılıklı anlayış memorandumu ve iki ülke Hükümeti arasında diplomatik pasaportlara sahip kişiler için vize rejiminin ortadan kaldırılmasına ilişkin anlaşma imzalandı.

Resmi ziyaret çerçevesinde Serj Sarkisyan Singapur Botanik Parkında bu ülkenin ulusal sembulü olan orkide isim törenine katıldı.

Ermenistan cumhurbaşkanının bu törene katılması farklı bir anlam taşımaktaydı. Orkidenin bu türünü Ermeni asıllı botanikçi Agnes Joaquim (Aşhen Hovagimyan) keşfetti. Cumhurbaşkanı Sarkisyan Onur Konukları Defterine şunları kaydetti: ‘‘Doğanın bu harikası ‘‘Vanda Miss Joaquim’’ orkidesi kendi içinde uyum ve güzellik kadar Singapur ve halkına da özgü. Singapur ulusal çiçeğinin Ermeni asıllı botanikçi Agnes Joaquim’in adını taşımasından gurur duyuyorum. Güzele yönelik ince sevgisiyle Agnes, Ermenilerin adını Singapur halkının tarihiyle sonsuza dek ördü. Bu nadide çiçek Ermenistan-Singapur dostluğunun ebedi sembolü olsun.’’

Singapur güzellik ve kokularıyla benzersiz orkide türleriyle tanınmakta. Ülkede çiçek sergi ve yarışmaları oldukça bilindik olup, bu yarışmalara Ermeni kadınlar da katılım göstermekteler.

Orkide ‘‘Singapur orkidesi’’ veya ‘‘Princess Aloha orkidesi’’ olarak da bilinmekte.

Agnes Joaquim (Aşhen Hovagimyan) 7 Nisan 1854’te Parseğ ve Urelia Joaquim (Hovagimyan) ailesinde doğdu. Ailenin 11 çocuğundan en büyük kız çocuğuydu. Agnes’in babası büyük bir tüccar ve hayırseverdi, birçok mülk ve yatırımlara sahipti. 1872 yılında ani ölümü sonrası mirası ailesine geçti. Agnes’in annesi Urelia bahçecilikle uğraşmaktaydı, anne tarafından büyük babası Isaiya Zakaria, Singapur Ticaret Odasının ilk üyelerinden biri ve Ermeni toplumu başkanıydı.

Singapor Ermeni toplumunun aktif temsilcilerinden biri olan Agnes, annesi gibi bahçe işleri ve çiçekçiliği çok sevdi. Bahçsinde birçok orkide türü yetiştirenm Agnes, adını taşıyan orkide türünü de bir kamışlıkta keşfetti. Birçok çiçek yarışmalarına akatıldı, ödüller kazandı. 1893-1895 tarihlerinde Singapur’da her yıl gerçekleştirilen 3 sergide 27 birincilik ve 15 ikincilik kazandı.

Ancak asıl ününü 1899 yılında sunduğu orkide türüyle elde etti, ‘‘Vanda Miss Joaquim’’ orkidesi 1981 yılında Singapur ulusal sembolü olarak seçildi. Agnes 1899 yılında adını taşıyan orkide vesilesiyle ödül kazanmasından 3 ay sonra kanserden yaşamını kaybetti. Mezarı, Singapur Sp. Krikor Lusavoriç kilisesi avlusunda bulunmaktadır.

Öte yandan, Singapur ziyareti esnasında Ermenistan cumhurbaşkanı Sarkisyan Singapur’ın önde gelen işadamlarıyla bir araya geldi ve Ermenistan’da yatırım yapma perspektifini değerlendirdi. Singapur’lu işadamları özellikle Bilişim Teknolojileri, telekomüniksayon, sağlık, imar ve kent planlaması, Hidro Elektrik Santral inşaatları, atıklar ve su kaynaklarının idaresi alanlarında Ermenistan’la işbirliği olanakları konusuyla ilgilendiler.

Cumhurbaşkanı Sarkisyan’la gerçekleşen buluşmada, Ermeni işadamlarının ilerde müzakereler ve düşüncelerin somut projeye dönüştürülmesi amacıyla Singapur’u ziyaretleri yönünde mutabakata varıldı.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.