Print Shortlink

Bahçeli’den ‘şehitlik’ ve Dink çıkışı

2012 Mart 28

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink ve Roboski katliamında yaşamını yitiren 34 yurttaşın “şehit” olamayacağına dikkat çeken Bahçeli, birinin “şehit” olabilmesi için mutlaka Müslüman olması gerektiğini savundu.

ANKARAMHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında konuştu. “Şehit” tanımına ilişkin yapılan düzenlemeleri değerlendiren Bahçeli, “Şehit” ve gazi çocuklarının mesleklerini icra etmek için sınavsız giriş sağlanmalıdır, maddi desteğin onurlu bir hayat sürecek şekilde düzenlenmelidir, ‘şehit’ ailelerinin, mağdur duruma düşmüşlerin işe yerleştirilmeleri düzenlenmelidir, ‘şehit’ ve gazi çocuklarının her kademedeki eğitim paraları devlet tarafından karşılanmalıdır, şehit eşine verilecek faizsiz konut kredisinden şehit annesi ve babası da yararlanmalıdır, işe yerleştirme hakkı iki kişiyle sınırlandırılmamalıdır” şeklinde önerilerde bulundu. “Şehit” tanımının genişletilmesini “Abesle iştigal” olarak niteleyen Bahçeli, sivillerin “şehit” kategorisine alınmasının bir dereceye kadar kabul edileceğini, ancak “şehitliğin” bir terim olmadığını söyledi.

 

Bahçeli, Uludere’de katledilen 34 yurttaşın ve Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı Agos Gazetesi önünde öldürülen Ermeni gazeteci Hrant Dink’in “şehit” sayılacağı açıklamalarına tepki gösterdi. Birinin “şehit” olabilmesi için Müslüman olması gerektiğini söyleyen Bahçeli, “Başbakan Erdoğan’ın ‘şehit’ yakınımızı el üstünde tutacağı yerde ‘şehit’ tanımı ile oynaması büyük bir basitliktir. Hrant Dink’i nasıl ve hangi yetkiyle şehitlik mertebesine çıkaracaktır? Kaçakçı oldukları bilinen 34 kişi nasıl şehit sayılacaktır? Şehitlik makamı ve payesi birilerini teskin etmek için verilecek rüşvet değildir” dedi.

 

Bahçeli Kürt sorununu ‘Sözde’ yaptı

Kürt sorununu “sözde” olarak niteleyen Bahçeli, “Sayın Gül, 2008 Mart ayında sözde Kürt sorununun Türkiye’nin meselesi olduğunu gündeme getirmiştir. Gül, yıkımı adeta müjdelemiştir” dedi. AKP’nin kendince tedbir almaya çalıştığını belirten Bahçeli, “Gündeme düşen son beyanlar AKP’nin ‘teröre’ tam teslim olduğunu, milletimizin haysiyetini iki paralık ettiğini göstermiştir. Özellikle peşmerge yönetiminin bağımsızlık mesajları, Kürt konferansının boyutu ve burada alınması muhtemel kararlar şekil ve yön tayin etmiştir. Bu iki zihniyet zaten bir beraberdir” diye konuştu.

 

Kaynak

DİHA / Güncelleme tarihi: 27 Mart 2012

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.