Print Shortlink

Gürcistan’ın ABD büyükelçisi ve ABD Ermeni Davası Komisyonu temsilcileri Cavağk (Javakheti) meselesini masaya yatırdılar

Gürcisan’ın ABD Büyükelçisi Temuri Yakobashvili ve ABD Ermeni Davası Komisyonu temsilcileri Samtskhe-Javakheti meselesini mercek altına alan bir buluşma gerçekleştirdiler.

Ermeni Devrimci Federasyonu Partisinin ABD Ermeni Davası Komisyonu ve Gürcistan Hükümeti arasında hem Tiflis hem de Washington’da devam eden diyalog Ermeni-Gürcü işbirliğini, Gürcü ve Ermeni yatırımları yanısıra Gürcistan’ın Samtskhe-Javakheti bölgesinde yeni istihdam alanlarının teşviki yönünde ABD desteğini genişletme amacı taşımakta.

Büyükelçi Temuri Yakobashvili buluşmada ‘‘Gürcistan Büyükelçiliği Samtskhe-Javakheti bölgesinde ve tüm yurtta bütün yurttaşlarımızın ekonomik gelişimini temin yönündeki Hükümetimizin esaslı çabalarını izleyerek, ABD Kongresi ve yönetimi ve aralarında tabii ki Amerikan Ermeni toplumu dahil olmak üzere Amerikalı Ermeni sivil toplum kuruluşlarıyla, Samtskhe-Javakheti’de yeni istihdam alanları yaratılması, altyapı, teknik ve insani ihtiyaçların tatmini konusunda Amerikan yardımını teşvik ve yönlendirme yönünde çalışmaya hazırdır’’ dedi.

ABD Ermeni Davası Komisyonu başkanı Ken Haçikyan ilgili buluşmada ‘‘Büyükelçi Yakobashvili ve Gürcü yetkililerle işbirliği içinde Ermeni ve Gürcü halkları arasındaki asırlık bağları genişletme umudundayız. Samtskhe-Javakheti ekonomik gelişimine yönelik Gürcistan Hükümetinin yatırımlarıdaki artış yanısıra ABD tarafından Gürcistan’a  Ermeni yoğun bu bölgeye tahsis edilen hedefe yönelik bu yardım benzeri adımlardır″ dedi.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.