Print Shortlink

Ana Taht Surp Eçmiadzin’de Mesih’in Doğuşu ayini düzenlendi. Ayin, Dünya Ermenileri Katolikosu II. Karekin tarafından gerçekleştirildi.

Cuma, 6 Ocak sabahı Ana Taht Surp Eçmiadzin’de Mesih’in Doğuşu ayini düzenlendi. Ayin, Dünya Ermenileri Katolikosu II. Garegin tarafından gerçekleştirildi. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, eşi Rita Sarkisyan, Ermenistan Parlamentosu Başkanı Samvel Nigoyan, Ermenistan Başbakanı Dikran Sarkisyan, bakanlar, elçiler, siyasetçiler ve halk temsilcileri ayinde hazır bulundular.

Mesih’in Doğuş Yortusu vesilesiyle Ermenistan’ın tüm kiliselerine ayin töreni tertiplendi. Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu II. Karekin “Bugün ruhlarımızda büyük ve mükemmel bir anlam var. Göklerde bir yıldız parladı. Bu yıldız, Betlehem mağarası üzerinde dururken melekler, Kurtarıcı Tanrı Oğlusunun Kutsal Doğuşunu müjdelediler” diye konuştu. Kurtarıcı Tanrı’nın doğuşunu anlatan katolikos “Sahibimiz, kurtarıcımız, hayat kaynağımız ve ebediyet yolumuz sensin. Bu itiraf, insanlık yolunu hep aydınlatmıştır. Isa Mesih aracılığıyla tanrısal sevgi bütün dünya, insanlık ve doğa üzerine yayılır” şeklinde konuştu.

Doğuş Yortusu ayini sonrasında Çırorhnek (su kutsaması) töreni de gerçekleşti. Bu tören, İsa’nın vaftizine adanmıştır. Törende ayini gerçekleştiren Dünya Ermenileri Katolikosu, suyu mürle kutsadı. Su kutsama Haç’ın vaftiz babası ‘‘Pünig’’ hayri fonu kurucu başkanı Kapriel Çembercyan üstlendi.

Geleneğe göre; mümin insanlar bu suyu evdeki hastalar için ilaç olarak götürüyorlar. Ardından keşiş, müminlerin evlerini ziyaret ederek İsa Mesih’in doğuşunu müjdeliyor. Böylece Dınorhnek (ev kutsaması) geleneği meydana geldi.

Kutsal Noel kutlaması 7 Ocak’ta ise Merelots (ölüleri anma) günüdür.

 

Faktör 301

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.