Print Shortlink

JİRAYR OHANYAN ÇAKIR (satranç baba)

Jirayr Ohanyan ÇAKIR, 5 şubat 1921’de yılında İstanbul’da doğdu. babası markiz pastanesi sahibi ve türk silahlı kuvvetlerini güçlendirme vakfı’nın en büyük bağışçısı Merzifonlu Avedis çakır, annesi ise bursa-orhangazi’li Anna-Mari idi. nor tıbrots, pangaltı Mhitaryan ve Galatasaray lisesi’nde öğrenim gördü.
Satranç Sporu ile Galatasaray Lisesi’nde tanıştı. 1943’te sınıf arkadaşı Turan Başak ile birlikte istanbul satranç derneği’ne üye olarak kaydoldu. Kendi deyimiyle 1937-1943 yılları arasında pratik olarak oynadı ve Turhan Başak’ın onu İstanbul Türk Satranç Klübü’ne üye kaydettirmesiyle satrancın teorik yönüyle meşgul olma fırsatını elde etti.
Üstat Selim Palavan’dan bir yıl özel ders aldıktan sonra 1945’te bir şube açılmasını sağlayarak Şişli Spor Klübü’nde satranç kursları düzenlemeye başladı ve 400’den fazla öğrenci yetiştirdi. İlk satranç kursunda elli öğrencisi oldu, aynı yıl Şişli Spor Kulübü’nde altı kişilik kadroyla ilk satranç takımını kurdu. Şişli Spor Klübü bu süre zarfında satranç yönünden altın devrini yaşadı; gençlerden kurulu satranç ekipleri pek çok başarılara imza attı. 1950 yılında Şişli Spor Klübü’nün Genel Kaptanı oldu. 1963’te Dünya Satranç Şampiyonu Dikran Bedrosyan ile tanıştı.
1964’te Şişli Spor Klübü’ne Başkan seçildi. 1964 Tel Aviv Satranç Olimpiyatı’nda Türkiye Milli Takım Kafile Başkanlığı ve Takım Kaptanlığı yaptı. 1964-1977 yılları arasında, Türkiye Satranç Federasyonu İdare Heyeti üyeliğinde bulundu. 1972’de Üsküp’te, 1974’te ise Nice’deki F.I.D.E. kongrelerine müşavir delege olarak katıldı. 1974’teki Kongre’de ilk Türkiye Milli delegasyonu üyelerindendi. Türkiye’de yazışmalı satrancın ekiplerinin kurulmasında büyük rol oynadı ve turnuvalarını takip etti.
Satranç Sporunun Devlet tarafından desteklenmesi ve resmileşmesi çalışmalarına katıldı.
1975’te İstanbul’da Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleşen 7’inci Balkan Şampiyonası organizasyonunu üstlendi.
1976-1977 yılları arasında, iki dönem, İstanbul Satranç Derneği Başkanlığı yaptı.
1976’da gerek Atina’daki 8’inci Balkan birinciliğinde, gerekse Libya’daki Satranç Olimpiyatı’nda Türkiye Milli Takım kaptanıydı.
1976-1986 yılları arasında 6 Nokta Rehabilitasyon Merkezi’nde görmeyenlere satranç hocalığı yaptı.
1977’de Taksimliler Derneği’ne başkan seçildi.
1978-1982 yıllarında Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı yaptı ve görevini büyük başarıyla yürüttü.
1980’de İstanbul’da Pera Palas Oteli’nde gerçekleşen 12’inci Balkan Satranç Şampiyonası’nın organizasyonunu üstlendi.
1982’de kendisine Türkiye Satranç Federasyonu Fahri Başkanlık payesi verildi.
Aynı yıl, FİDE Uluslararası Hakemlik (IA) belgesini aldı.
Yine aynı yıl Katerini Balkan Bireysel Birinciliği’nde Başhakemlik, Plovdiv 14’üncü Balkan Birinciliği’nde Türkiye Milli Takım Kaptanlığı ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın İstanbul Liselerarası Birinciliği’nde Başhakemlik yaptı.
1984’te, her yıl Satranç Oscar adayını seçen Uluslararası Satranç Yazarları Basın Birliği Jüri üyeliğine seçildi.
1986’de Türkiye Satranç Federasyonu Genel Sekreterliği görevini üstlendi. 1988’de ise Federasyonun Danışmanlık ve Haysiyet Kurulu üyeliğine seçildi.
1989’dan 2003 yılına kadar başta Galatasaray Lisesi, Üniversitesi ve İlkokulu olmak üzere, Feriköy Merametçiyan Ortaokulu, Esayan Lisesi, Karagözyan Yetimhanesi, Surp Haç Tıbrevank Lisesi, Pangaltı Mekhitaryan Lisesi, Bezciyan Ortaokulu, Sahagyan Nunyan Lisesi, Yeşilköy İlköğretim Okulu, Fındıklı İlköğretim Okulu ve birçok kurumda satranç hocalığı yaptı, sayısız satranç oyuncusu ve şampiyon yetiştirdi.
Düya şampiyonu Gary Kasparov’u İstanbul’a davet etti, Çırağan Sarayı’nda simultane tercümeleri bizzat kendisi yaptı.
İki kız, bir erkek üç çocuğu olan Jirayr Çakır-Ohanyan 2003 yılında vefat etti.
Bilirtelim ki, Ulusal ve uluslararası satrancın yayılması için bir çok başarılı çalışmaya imza atan ve bu sporun duayenleri arasında olan Jirayr Ohanyan Çakır (satranç baba) anısına Şişli Spor Kulübü 2010 yılında düzenlediği ve bundan sonra geleneksel olmasını planladığı Jirayr Ohanyan Çakır Grand Prix turnuvası yapılacak.

Faktör 301

Kaynakça
Engellihaberleri veb sitesi
Şişlispor veb sitesi
Uludağsozluk veb sitesi

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.