Print Shortlink

Hranuş Hagopyan: Ahalkelek’te yaşayan Ermeniler örgütlü ve birliktelik halindeler.

Gürcü “Samshretis Karibje” gazetesi Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hagopyan’la yaptığı röportajda bakanlığın amaçları yanısıra bakanlık tarafından Gürcistan Ermenileriyle gerçekleştirilen çalışmalara değindi.

Hagopyan, Gürcistan’da yaşayan Ermenilerle nasıl işbirliğinde bulunuyorsunuz soruya bunları söyladi Biz Ermeni-Gürci iyi komşuluk ilişkilerini sürdürmeliyiz. Ahalkelek’te yaşayan Ermeniler örgütlü ve birliktelik halindeler. Örneğin Cavağk’de “Cavağk Günü″ne yönelik etkinlikte Diaspora Bakanlığı da aktif katılım gösterdi. Biz Gürcistan’la daimi surette işbirliği içinde bulunmaktayız, zira programlarımızı burada daha kolaylıkla gerçekleştirebilmekteyiz”.

Diaspora Bakanlığı, somut Cavağk’de ne gibi programlar gerçekleştiriyor soruya ise, Hagopyan şu görüşü dile getirdi “İlk elde biz okulların bilgisayralarla donatılması, kültür gruplarına Ermeni ulusal kıyafetleri temini yanısıra kültür gruplarının Cavağk ziyaret programlarını gerçekleştiriyoruz. Toplumsal kuruluşlara, yayın organlarına, televizyonlara yardım ediyoruz. Cavağk daima dikkat merkezimizde bulunmakta. Eğitim programlarına ilişkin olarak, Cavağklilerin de bu programlarda yer alması çabasındayız ve yardım ediyoruz. Biz Cavağk’i Diaspora olarak algılamıyoruz. Dahası “Ermeniler Bugün” portalı yardımıyla Ermeni Diasporasını Cavağk’deki sosyo-ekonomik sorunlar ve güçlüklere ilişkin bilgilendiriyoruz. Böylece Diaspora Bakanlığı, Cavağk ve Diaspora arasında elektronik bir aracıdır”.

Diaspora Bakanı Hranuş Hagopyan Samshretis Karibje” gazetesi ile yaptığı röportajin “Gürcistan’da programlarınızın gerçekleştirilmesi önünde pürüzler oluşuyor mu” son soruya ise bu cevabı verdi “Biz Gürcistan yasalarına saygı duyup savunmalıyız ve Ermeni programlarını Gürcü yasalarını ihlal etmeden gerçekleştirmeliyiz. Herhangi bir sorun olduğunda ise Cavağk yönetim çevrelerine başvuruyoruz, ayrıca Gürcistan Parlamentosundan milletvekili Hamlet Movsesyan’la sıkı bir bağ içindeyiz” diye vurguladı.

 

Faktör 301

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.