Print Shortlink

Beşşar El-Esad’tan Davutoğlu’na: Terör Gruplarına Tolerans Tanımayacağız

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad 9 Ağustos’ta; Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelerek, Suriye’nin tanık olduğu durumları görüştü.

Görüşmede Cumhurbaşkanı el-Esad; istikrarını ve vatandaşların güvenliğini korumak için Suriye’nin silahlı terör gruplarına karşı toleranslı olmayacağını vurguladı. El-Esad Suriye’nin aynı zamanda; uygulamakta olduğu kapsamlı reform sürecini tamamlamada ısrarlı ve kararlı olduğunu ifade ederek, bu bağlamda dost ve kardeş ülkelerden yardım almaya açık olduğunu söyledi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı el-Esad ayrıca; silahlı terör gruplarının sivil vatandaşları ve asayişi koruma güçlerini öldürme eylemlerinin yanında halk arasında saçtıkları dehşet neticesinde Suriye’nin bir kısım kentlerinde yaşanan durumlar hakkında Türkiye Dışişleri Bakanına bilgi verdi.

Kendi tarafından Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu; hiç kimseden hiç bir mesaj taşımadığını belirterek, ülkesinin Suriye’nin güvenlik ve istikrarına özen gösterdiğini vurguladı.

Türk Bakan; Suriye ve Türkiye arasındaki stratejik ilişkilerin kat ettiği sürecin; iki ülke yönetimlerinin, iki ülkeden birinde yaşanan bir durumu diğerinin iç meselesi olarak düşünmelerine yol açtığını belirtti. Davutoğlu; Türkiye’nin Suriye’de yaşanan durumları içmesele olarak gördüğü gibi Suriye’nin de Türkiye’nin karşılaştığı bir olayı aynı itibarla gördüğüne işaret etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu; yönetimin kararlaştırdığı reform adımlarını uygulaması ardından Suriye’nin el-Esad’ın yönetiminde Arap aleminde bir model teşkil edeceğine vurgu yaparken, Suriye istikrarının bölge istikrarı için kilit teşkil ettiğine dikkat çekti.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığı Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Abdülfettah Ammura ve Türk Bakana eşlik eden heyet katıldılar.

Davutoğlu, Suriye’nin başkenti Şam’dan dönüşünde Ankara Esenboğa Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu 9 Ağustos’ta Ankara’da yaptığı basın konferansında; Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad’la yaptığı görüşmelerin çok samimi ve kardeşçe geçtiğini belirterek konuşulması gereken bütün konuları konuştuklarını ve bir çok konuyla ilgili iki tarafın düşüncelerinin uyuştuğunu dile getirdi.

Görüşmelerden yakın bir süreçte Suriye’de pratikte ciddi reform adımlarının atılacağı kanaatine ulaştığını belirten Davutoğlu; yaşanan bütün olaylarla birlikte bu olayların Suriye ve Türkiye halkına yansımalarının ayrıntılarıyla masaya yatırıldığını ifade ederek Suriye’ye sadece Türkiye’den mesaj taşıdığını ve yaşanan olaylarla ilgili Suriyelilerin düşüncelerinden faydalandığını vurguladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar el-Esad’a, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdulllah Gül’ün yazılı bir mesajını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlü mesajını ilettiğini belirten Davutoğlu, üç buçuk saati baş başa olmak üzere altı buçuk saat süreyle görüşmeler yaptıklarını kaydetti, “Şunu açık ve net bir şekilde söyleyeyim, biz sadece ve sadece Türkiye’nin mesajlarını ilettik” dedi.

Herkesin ziyaret öncesinde kanaatlerini aktarmak istediğini belirten Davutoğlu, görüştüğü muhataplarının sonrasıyla ilgili olarak da temas içinde olmak isteyeceklerini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

“Ama bu, şu anlama gelmez. ‘Temas ettiğimiz ülkelerin mesajlarını götürüyoruz’ anlamına gelmez. Altı buçuk saat bir konu konuşulmuşsa her şey dostane, iki taraf arasında konuşulmuş demektir. İlkesel şekilde bir kez daha vurgulamak isterim. Ben sadece ve sadece Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’nin, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın, hükümetimizin kanaatlerini taşırım ve sadece bu çerçevede konuşurum. Bunun bir kez daha bilinmesinde fayda mülahaza ediyorum.”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Suriye ile ilişkiler konusunda, “Hükümeti dış güçlerin taşeronluğunu yapmakla” suçladığı hatırlatılarak bu konudaki görüşünün sorulması üzerine Davutoğlu, açıklamaların kendisine iletildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Üzülerek söylemek istiyorum. Bu açıklamalar Türkiye Cumhuriyeti ana muhalefet partisi liderine yakışmamıştır. Niçin? Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin hiçbir döneminde, hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin dışişleri bakanı herhangi bir başka devletin taşeronu olmamıştır ve olmayacaktır. Bu, eleştirinin ötesine giden, bizim devlet geleneğimize hakaret eden, son derece yakışık almayan bir açıklama biçimidir, bunu ifade etmek isterim.” dedi.

Siviller ve teröristlerle muamele başta olmak üzere el-Esad ile her konuyu konuştuklarının altını çizen Davutoğlu; el-Esad’la yaptığı görüşmeleri sonuçlarıyla birlikte 9 Ağustos akşamı Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’la 1 saat görüşerek Suriye’de yaşananların tablosunu aktardı.

Faktör 301

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.