Print Shortlink

2011 Aralık’da Paris Sèvres banliyösünde Batı Ermenileri III. Uluslararası Kongresini gerçekleştirilecek

Geçtiğimiz haftarda Paris 9. Mahallede bulunan Ermeni Diasporası Araştırmalar Merkezinde (CRDA) Batı Ermenileri III. Uluslararası Kongresi Tertip Komisyonu Forumu gerçekleştirildi.

1976’da kurulan Ermeni Diasporası Araştırma Merkezi’nin Komisyonun Fransız kolu, 2007 yılı Ağustos ayında kurulup resmen kaydoldu.

Batı Ermenileri III. Uluslararası Kongresi Tertip Komisonu başlıca girişimcisi ve sorumlusu  Garen Mikaelyan, Moskova’dan organizasyon çalışmalarına katılmak üzere özel olarak gelmişti. Ona Norat Der-Krikoryants da refakat etmekteydi.

Fransa Ermenileri tarafından Foruma, kuruluşun Fransa kolu üyeleri, örneğin Ermeni Diasporası Araştırmaları Merkezi bşk. Jean-Claude Kebabjian, Eski Muharipler ve Rezistans Hareketi Birliği bşk. Antuan Bağdigyan vd. gibi  bir dizi etkili şahsiyet katıldılar.

Konuşmacılar, kuruluşun bu yılın sonunda Aralık’ın ilk günlerinde Paris Sèvres  banliyösünde Batı Ermenileri III. Uluslararası Kongresini gerçekleştirme amacında olduklarına ilişkin bilgi verdiler. İki benzeri kongre 1917 ve 1919’da gerçekleştirilmişti. Kongre için, hayata geçirilmemekle beraber her halukarda Ermeniler için büyük tarihi önem taşıyan bilindik Antlaşma burada imzalandığından Sèvres kenti seçildi.

Kongre’de, Uluslararası Ulusal Konsey organı seçilecek, bunun Paris’te bir daimi ofisi, bir sekreteri, belki bir gazetesi de olacak.

Ulusal Konsey’in amacı uluslararası hukukçuların yardımıyla Batı Ermenilerinin hak ve taleplerini belirlemek ve bunları Türkiye’ye sunmak olacak.

Garen Mikaelyan’ın ifadesiyle ″Ermenistan Cumhuriyeti Türkiye’yle ilişkilerini önkoşulsız iyileştirmeye çalışıyor. Vu bu anlaşılır ve affedilebilinir ancak Diaspora, Batı Ermenileri ardıllarının Diasporanın haklarını uluslararası mahkemelerde temsil edecek, Türkiye’den manevi, maddive toprak tazminatı talebinde bulunacak bir yetkili organ oluşturmalı″ sözlerini kaydetti.

 

Faktör 301

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.