Print Shortlink

SURİYE BİR TARAFDAN REFORM YAPARAK

SURİYE BİR TARAFDAN REFORM YAPARAK
VE
SİLAHLI ÖRGÜT TERORİSTLERLE CATIŞARAK
BİR YANDAN İSE “MEDYA SAVAŞ”I İLE KAPIŞİYOR

Your browser may not support display of this image.

Son 3 ay içerisinde 300’ı aşkın polis ve güvenlik güçleri şiddet olaylarında yaşamını yitirdiği.

”Özgürlük” diye bağıran yüzlerce kişinin ve silahlı örgüt teröristleri arasında çatışmaların yaşandığı Suriye’nin her bir yanında düşen polis ve güvenlik güçleri mensuplarının sayısı gederek yükseliyor.

Silahlı  teröristler güvenlik merkezlerineı terör saldırılarda otomatik taramalı silahlar, el bombaları ve RBC silahlar kullanırken, keskin nişancılar ise sivil vatandaşlara, polislere ve güvenlik güçlerine ateş açıyorlar.

Dezenformasyon ve yalan kanalları kışkırtıcı, yalan ve Suriye’nin imajını sarsan haberler yayınlamayı sürdürerek sarı gazetecilikte yeni bir dönem başlattı.

El-Cezire televizyonu gizli hazinelerini Perşembe gününe saklarken aydın, siyasi aktivist ve görgü tanığı olarak adlandırdığı şahısları ağırlayıp yer, zaman ve tarihi bilinmeyen video görüntüleri yayınlıyor.

El-Cezire, yalan olduğu kanıtlanan görüntü ve haberlerden ders almayıp mesleki imajını tehlikeye atarak karanlık odalarda hazırlanan ajandalara hizmet etmeyi sürdürüyor.

El-Cezire televizyon kanalına ekleyen BBC, Al-Arabiye, Orient ve Türkiye medyasıda yer almakdadır.

Türkiye Suriye ile daha dün kardeş iken bugün ABD ve İsrail’le birlikte Suriye’yi baskı yapmaktadır.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’la yakınlığıyla bilinen Türkiye Başbakan Erdoğan, artık Esad’a farklı mesajlar veriyor. Suriye’deki olaylar ilgili kısa süre önce Beşşar Esad’la konuştuğunu söyleyen Erdoğan, ‘insani davranmıyorlar, vahşet’ değerlendirmesinde bulundu. Olayın BM Güvenlik Konseyi’ne intikal ettiğini hatırlatan Erdoğan, ‘Orada da şu anda hazırlıklar var. Türkiye olarak bunlar karşısında kalkıp da hala Suriye diyemeyiz’ dedi.

Türkiye medyasında meslek ahlakını ve gazeteciliğin tüm ilkelerini küçümseyen ve önemsemeyen yayınlar yapılmaktadır. Suriye hakkında yankılanan karşıtlı ve duşmanca makale başlıklar ya da önemli satırları aşağıda gözler önüne seriyoruz.

Televizyon, Radyo ve Gazetelerin kaynak olarak tarihlari ya da gazete adları  koyamadık, çünki son uç aydır hemen hemen Türkiye’deki tüm gazetelerde başlık ve görüş olarak aynı terimi aşağıda göre bilirsiniz.

– Beşşar Esad’ın kardeşi Mahir’e dikkat çeken Erdoğan, “Ne yazık ki insani davranmıyorlar. Şu anda vahşetin… Düşünün  öldürdükleri kadınların kafasında öyle çirkin görüntü  veriyorlar ki bu görüntüler yenilir yutulur değil” şeklinde konuştu.

– Suriye Vahşeti

– Beşar Esad’ın acımasızlığı ile tanınan kardeşi Mahir’in yönetimindeki askerler Suriye’nin Türkiye’ye 20 km uzaklıktaki Cisrüş-Şugur kasabasında operasyon başlattı.

– Mülteci, hayalet kasaba Cisir El Şuur’da yaşanan insanlık dramanı anlattı.

– Suriye’den Türkiye’ye kaçan mültecilerin anlattıkları vahşetin boyutlarını gözler önüne seriyor.

– Sınırın sıfır noktasındaki Güveççi’ye daha önce bayramlaşma ve ticaret için gelen Suriyeliler şimdi canlarını kurtarmak için geliyorlar.

– Cizr eş- Şuğur’da 120 polisin, ordudan ayrılan muhalif askerler tarafından öldürüldüğünü ifade belirtti.

– Suriye’deki katliamın baş sorumlusu Mahir Esad.

– Suriye’de ayaklanma ve katliamlar ağırlıklı olarak Dera, Şam, Humus, Lazkiye ve Cisr Eş Suhur’da yaşanıyor.

– Suriyelilerin yaşadıkları dehşet ve korku yüzlerinden okunuyor.

– Erdoğan Esad’ı uyardı

– Esad askerlerinin zulmünden korktukları için yüzlerini gizleyen Suriyeliler, yaşadıkları dehşeti anlatırken titriyorlar.

– Cisr el-Şuğur’dan kaçamayan kadınlara Esad askerleri askerlerin ahlak dışı davrandiyorlar.

– Suriye’de Şiddet Dinmiyor.

– Suriyeliler Türk askerine ne kadar yakın olursak o kadar güvende oluruz

– Yerle bir edilen Cisr el-Şuğur’dan gelen Muhammed El Kasım, askerlerin kadınları zorla alıkoyarak, ahlak dışı davrandıklarını ve kölelik yaptırdığını anlattı.

– Suriye’de insanlar, yaşlı, çocuk, kadın ayırımı gözetilmeden öldürülmeye devam ediliyor. Cami cemaatinin üzerine kurşun yağdırılıyor.

– Suriye sınırında can pazarı.

– İsyanların hâlâ Halep ve Lazkiye’ye sıçramaması umut verici olarak görülse de Ankara, bölgede ikinci bir Halepçe katliamına izin vermemekte kararlı. İsyanların sürmesi halinde başta Halep’e yansıması beklenirken, Suriye’de Kürtlere yönelik bir saldırı olması halinde Türkiye, Kürtler için korumaya geçecek. Bu durumda Türkiye, Suriye nüfusunun yüzde 7’sini oluşturan Kürtlerin yanı sıra Ermeni ve Çerkes kökenlilere de kapılarını açacak. Kürtlerin yanı sıra Sünni gruplar için de hazırlıklar tamamlandı. Esad rejiminden kaçarak Türkiye’ye 500 bin ile 1 milyon arasında insanın sığınması bekleniyor.

Diğer yandan Suriye televizyon kanalların aıçk oturumlarda, tartışma programlarda, televizyon alt yazılarda Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği ve Halep Başkonsolosluğu önünde yapılan gösterilerde yazılardan bir kaç örneği aşağıda okiya bilirsiniz:

– Neden Erdoğan ???!!!

– Ne oldu? daha dün eyi komşu idik.

– Osmanlı işgalciların torunlarısınız.

– 1915’ı çabuk unuttunuz.

– Kaos dedikleriniz, heç Ermeni Soykırım için duymadık

– Şehitlerimizin kanları Seçimlerinizin geçişi değildir.

– Türkiye malları desteklemeyin.

– Bize kimse nasihat veremez.

– Erdoğan bize uyarıyamaz.

– Türklerin elleri kanlı dır.

– Türk diziler seyretmeyin.

– 6 Mayıs’ta darağacına yükselen şehitlerimizi unutmadık.

– Sen Dersim’i ne yaptın?

– Antalya’yı unutmadık.

Birçok gazeteci ve akademisyen, Suriye’nin maruz kaldığı komplodan bir bölümünün, kimi Arap organların da aralarında yer aldığı  medya tarafından bir “medya savaşı” olduğunu belirterek, siyaset ile medya arasındaki tutum benzerliğinin, bazı ülkelerin Suriye’ye karşı duruşuyla netleştiğini vurguluyor.

Böylece Türkiye’nin ve kendi medyasınında ne rol aldığı apaçık ortada.

Sahte, provokatör, planlı ve oynanmış görüntülerle büyük bir hamle yapan kışkırtıcı medyaya karşı, ulusal resmi ve özel medyanın mesleki ve etik ilkeler çerçevesinde gerçek kişi ve kanıtlara dayanarak sunduğu haberler, basın, düşünce ve akademi çevrelerince büyük bir desteğe kavuşmuş durumda.

Dezenformasyon haber, rapor ve görüntü yayınlayarak güvenilirliği uluslar arası çevrelerce de şüpheli bulunan kışkırtıcı medya artık, kendi izleyici kitlesi tarafından da büyük eleştirilerle karşı karşıya.

Suriye halkı artık çok eyi tanıyor Türkiye’yi ve ne amaçla Suriye’yle sahte “kardeş” rolı oynadığını.

Faktör 301

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.