Print Shortlink

Ermenistan Cumhurbaşkanı: Türkiye, Ermeni Soykırımını tanımadan uzlaşma olamaz

Ermenistan  Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan  Rus  basın mensuplarına verdığı demeçte Ermenistan ve Türkiye arasında uzlaşma Türkiye’nin Ermeni Soykrımını tanıdığı zaman başlanabileceğini açıkladı. Açıklama Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın ″Moskovskiye Novosti″ gazetesi, RIA-Novosti ve ″Global siyasette Rusya″ aylık dergisi ortak programı olan röportajındaki açıklamalarda geldi.
Gazetecinin “1915 yılı trajedisinin 100. yılında bu olayın artık iki ülkenin ilişkilerine büyük rol oynamayacağı mümkün mü?” sorununua Serj Sarkisyan “Tanıma olmadan, uzlaşma da olamaz.  Türkiye ile ilişkilerin kurma girişimleri uzlaşma denemeleri olarak göstermeye çalışanlar yanılıyorlar” diye cevapladı.

Cumhurbaşkanı Sarksyan şunları söyledi:
″Jeopolitik meseleler çözülmeden, Türkiye’yle ilişkiler normalleşmeden tam anlamıyla bir ekonomik büyüme mümkün mü?″ sorusuna Başkan Serj Sarkisyan bu sorunun tam ve kesin bir yanıtınının olmadığını belirterek ″Evet, büyüme mümkün″, ″Hayır, mümkün değil″, ″Eğer ″Hayır″sa, 20 yıldır nasıl gelişiyoruz?″. Eğer ″Evet″se, niçin bu tempoda gelişiyoruz. Tabii ki Türkiye’yle ilişkiler tesis etmezsek, açılıktan ölmeyiz. Ancak birçok defalar tekrar ettiğim şeye geri döneyim. Biz Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesinde ekonomik yönü esas motivasyon unsuru olarak kabul etmiyoruz. Napolyon’un dediği gibi “ülkenin coğrafyası onun tarihini inşa etmekte”. Coğrafya kaderdir″.
″Biz burada yaşıyoruz ve komşularla belli ilişkilere sahip olmamız lazım. Tabii ke “bedeli ne olursa olsun” şeklinde değil. Kesinlikle. Biz Türkiye’yle ilişkilerimizin normalleşmesi sürecine başlarken, bunun karşısında olan birçokları, bunun Ermeni Soykırımının tüm Dünyada tanınmasına engel olacağını söylüyorlardı. Bu öngörüler Allah’a şükür gerçekleşmedi. Soykırım gerçeği tartışma götürmez ve Türkiye’nin bunu en nihayetinde kabul etmesi için çaba göstermeliyiz. Bu adalet ve güvenlik için mücadeledir″.

Kaynak
NEWS.am

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.